Bruslení na Arnice

leden - únor 2017

Akce pořádáme na různých místech, kromě fungujících stánků kultury rádi využíváme i místa opuštěna, zapomenutá, či nevyužívaná. 

O Arnice přemýšlíme již dávno. Jen pár metrů od Kolonády, v srdci města, hlavního turistického lákadla, se nachází veřejný prostor čekající dvě dekády na vdechnutí nového života. První vlaštovkou bylo vytvoření festivalové promenády v rámci Marienbad Film Festivalu. V létě místu vdechla život Mobilní architektonická kancelář MAK, která byla jedním z prezentujících na červnové PechaKucha Night. Vodní plochu na Arnice zpřístupnila a vytvořila tak zajímavý prostor pro setkávání. Místo se v létě využilo na večerní filmové projekce a nás mile překvapil zájem veřejnosti. 

Nápad vytvořit zde kluziště pak přišel zcela automaticky a chopil se ho jeden ze šviháků, Karel Nykles, který jako jeden z mála mariánskolázeňských občanů stále žije v centru města. To, že se centrum pomalu vylidňuje, je jedním z problémů Mariánských Lázní. 

Odhrabáním sněhu z ledové plochy vznikla platforma pro zimní radovánky. Zdejší bruslení je obnovením staré tradice, kdy jsme po škole popadli brusle, hokejky a vyrazili na led. Arnika je svým způsobem obdobou rybníku na návsi, bylo jen otázkou času, kdy to někoho napadne. Bruslení zde není nijak omezeno, můžete přijít kdykoliv. Pokud dorazíte s hrablem, budeme rádi". usmívá se Karel Nykles.

První pokus o společné bruslení proběhl v neděli 15.1.17, nad očekávání velký zájem ukázal, že lidé o aktivity v centru města mají zájem.. Nechceme konkurovat zdejším sportovištím, jde nám spíše o oživení místa a setkání.  Dokud počasí dovolí, budeme ve společném bruslení pokračovat.

V létě chceme znovu promítat a uspořádat na tomto místě i další kulturní akce. Od roku 2014 máme v hlavě velký plán jak využít nevzhledné betonové zdi Arniky jako dočasnou veřejnou galerii. Velký zájem o vytvoření „zdi slávy“ má výborný ilustrátor a grafik Pavel Fuksa, který byl rovněž jedním z přednášejících na naší PechaKucha Night. Nyní jsme ve fázi příprav projektu, poté budou následovat vyjednávání s vlastníkem. Arnika by si nový kabát určitě zasloužila.